O sledování i ochranu šelem pečují celoročně Rysí a Vlčí hlídky. Semináře pro nové zájemce začínají v září

O sledování i ochranu šelem pečují celoročně Rysí a Vlčí hlídky. Semináře pro nové zájemce začínají v září

Vloženo: 1.8.2018

Díky intenzivní práci Rysích a Vlčích hlídek, které nezahálí ani v létě a umísťují a kontrolují fotopasti v terénu, mohou i noví dobrovolníci objevit ve fotopastech ojedinělé záběry. Letos tak dobrovolníci například potvrdili přítomnost vlků v Lužických horách, zdokumentovali nová vlčata na Broumovsku a nalezli několik nelegálních masitých újedí v lokalitách s potvrzeným výskytem vlků.

Pro nové zájemce už nyní spouští organizátor hlídek - Hnutí DUHA Olomouc - přihlašování na devět celovíkendových seminářů zaměřených právě na téma ochrana a monitoring rysů, vlků a medvědů v české krajině. První z nich se uskuteční druhý zářijový víkend ve Stráži pod Ralskem [1]. Do Beskyd se mohou zájemci vypravit v listopadu.

Na semináři získají noví dobrovolníci potřebné informace o tom, jak hlídky probíhají, jak je organizován monitoring výskytu velkých šelem i dalších chráněných druhů, jak velké šelmy žijí, čím jsou užitečné a další zajímavosti z jejich ekologie a biologie. Naučí se poznávat pobytové znaky zvířat (nejen velkých šelem) přímo v terénu a budou mít možnost diskutovat o problematice ochrany šelem a přírody s předními odborníky v tomto oboru.


Systematický monitoring území [2] výskytu velkých šelem slouží k získání podkladů pro odhad početnosti šelem či jejich chování a zvyků. Výsledky z uplynulé sezóny jsou k dispozici na www.selmy.cz/vysledky.

 

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně, řekl:

Do České republiky zasahují dvě rysí populace - česko-bavorsko-rakouská a karpatská. Osud rysů u nás je velmi křehký, žije u nás i zhruba jen 80 - 90 rysů, minimálně pět vlčích smeček, ojediněle ale pravidelně se objevuje medvěd či kočka divoká. Všechny tyto druhy si zaslouží naši pozornost, respekt a ochranu. Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek pomáhají zjišťovat aktuální informace o jejich výskytu, každodenním chování či ohrožení. Za jejich práci jim patří obrovský dík.

Tuto a další tiskové zprávy najdete na https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/ a www.hnutiduha.cz/aktualne

 

Kontakty:

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně, miroslav.kutal@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, jan.pinos@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Termíny a místa konání seminářů hlídek:

7.-9. září Stráž pod Ralskem
21.-23. září Teplice nad Metují
19.-21. října Mařenice
26.-28. října Vejprty
9.-11. listopadu Třeštík
16.-18. listopadu Hojsova Stráž
23.-25. listopadu Huslenky
30.11.-2.12. Michlova Huť u Vimperka
7.-9. prosince Lipová - lázně

Přihlášky na semináře jsou k dispozici na https://www.selmy.cz/hlidky/aktualni-uvodni-seminare/

 

[2] Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek, tzv. hlídkaři, při pravidelném procházení terénu vyhledávají pobytové znaky (stopy, trus, srst aj.) velkých šelem i dalších chráněných druhů. Dokumentují nalezené stopy, odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytipovaná místa umisťují fotopasti pro dlouhodobé sledování pohybu velkých šelem.

Interreg V-A

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr