Proběhne úvodní školení pro nové dobrovolníky vlčích hlídek
Vloženo: 27.9.2011
Velké šelmy jsou vzácná a plachá zvířata obývající rozsáhlá území o desítkách až stovkách kilometrů čtverečních – jinými slovy, šelmy potřebují dostatečný životní prostor. Rozšiřující se zástavba krajiny a stále intenzivnější doprava je připravuje o klidová území, možnost volného procházení krajinou a migrace do dalších oblastí. Nejvážnější hrozbu pro jejich přežití však dodnes představuje ilegální lov. Ať už je důvodem pytláctví averze k šelmám, nechuť podělit se s nimi o lesní zvěř či jen lovecká vášeň, početní stavy velkých šelem v posledních letech stagnují či se dokonce snižují. Přitom prostoru i potravy je v Beskydech a okolí dostatek a mohlo by zde žít i víc než současných 10-13 rysů, 1-3 přebíhající vlci a 1-2 medvědi.
Proti pytlákům, pohybujícím se se zbraní v ruce kdesi v horách, jsou však zákony a státní ochrana přírody téměř bezmocné. Zajistit ochranu velkých šelem – velmi pohyblivých a skrytě žijících živočichů se špatnou pověstí u místních obyvatel – není právě jednoduché. Získávání poznatků o výskytu, zvyklostech i možném ohrožení těchto šelem jako nezbytných podkladů pro jejich ochranu vyžaduje množství lidských kapacit a času stráveného v terénu. Významnou pomocí v tomto směru jsou dobrovolníci zapojení do tzv. vlčích a rysích hlídek probíhajících v rámci projektů Hnutí DUHA na ochranu velkých šelem.
Při pravidelném procházení terénu hlídky vyhledávají pobytové znaky (stopy, trus, srst aj.) velkých šelem i dalších chráněných druhů a svou přítomností v horách i hlášením nelegálních masitých návnad (tzv. újedí) znesnadňují případné pokusy o pytláctví. Systematický monitoring území, kde se velké šelmy vyskytují, slouží k získání podkladů pro odhad početnosti šelem či jejich chování a zvyků. Více o práci vlčích a rysích hlídek.
Máte-li zájem se do vlčích hlídek zapojit, přihlaste se na jedno z úvodních školení pro nové dobrovolníky:
Vlčí hlídky (Beskydy):
27.-30.10.2011 Bližší info a přihláška
11.-13.11.2011 Bližší info a přihláška
Na úvodním školení se dozvíte potřebné informace o tom, jak hlídky probíhají, jak je organizován monitoring výskytu velkých šelem i dalších chráněných druhů, jak velké šelmy žijí, čím jsou užitečné a další zajímavosti z jejich ekologie a biologie, můžete se seznámit s dalšími (staršími i novými) účastníky hlídek. Pobytové znaky zvířat (nejen velkých šelem) se přímo v terénu naučíte poznávat a budete mít možnost diskutovat o problematice ochrany šelem a přírody s odborníky v tomto oboru.